Измислете игра, в която то ще е супергерой
Снимка: Guliver / iStock
Родителите мечтаят за деня, в който ученикът ще започне да си прави домашните, без да се налага да му напомнят.
Но реално ли е?
Катерина Ахмерова (@magicmum), експерт по програмиране на игри за деца, е сигурна, че тази задача е напълно осъществима.
Ето рецептата ѝ как за 7 дни да промените отношението на детето към домашните.
Предлагам да направите експеримент за една седмица: измислете игра, в която детето ще е супергерой.
Какво точно трябва да се направи?
Ето 9 основни стъпки.
Създайте супергерой
Измислете и нарисувайте с вашето дете герой, на когото то мечтае да прилича. Решете заедно какви суперсили ще има. Задачата на супергероя за една седмица е да се бори и да прави всичко, така че всеки ден да е успешен.
Попитайте детето си как се чувства, когато има добър ден? Какво се случва в щастлив ден? Например, то ще каже, че в такъв ден учителят го е похвалил пред всички, съучениците са му завиждали, а татко му е казал, че се гордее с него. Ако вашият ученик се затруднява да отговори, помогнете му.
Попитайте и как се чувства, когато денят е лош. То ще си спомни деня, когато е получил двойка и всички са му се присмивали или как се е карал с татко.
Кажете на вашето мъниче, че основната задача на супергероя е винаги да се чувства най-добре. Именно затова супергероят трябва да пробва нещо ново и, ако положи достатъчно усилия, може да постигне всичко.
Начертайте карта на играта
Измислете и заедно начертайте карта – през къде супергероят трябва да премине. Можете да я направите на ръка или да използвате безплатен модел на електронни карти.
Картата ще се окаже интересна, ако има необичайни места - например пещери, храмове, съкровища, приятелски настроени герои и т.н. А уроците се превръщат в чудовища, които трябва да бъдат победени.
След като преминете определено препятствие, не забравяйте да го маркирате в зелено. Докато се движите по картата, ще има все повече и повече „зелени участъци“. Така ученикът ще види своя напредък.
Обсъдете награди и наказания за супергероя
В дните, когато супергероят побеждава успешно всички чудовища, го очаква награда. Решете предварително с детето си каква ще бъде тя. Например за всеки предмет, по който се е подготвил самостоятелно, ученикът получава жетон. След това напишете списък къде да похарчите спечелените чипове.
Като награда ви съветвам да използвате нематериални подаръци - интересно съвместно забавление. Например ски уикенд, онлайн гледане на филми вечер.
Важно е да обсъдите предварително какво ще се случи, ако домашните не бъдат свършени. Вашият ученик трябва сам да предложи варианти за този случай и заедно ще изберете подходящия.
Играта влиза на по-високо ниво, наградите – също
Нивото на супергероя ще расте само, докато напредва в играта. Договорете се с детето колко спечелени чипа ще качат нивото му с една единица. Например, ако в края на седмицата нивото на супергероя достигне определено ниво, тогава то ще получи предварително определен подарък.
Направете таблица, за да записвате постиженията му.
Следете дали споразуменията се спазват
Сега супергероят решава всичко сам. Затова, вместо фразата „Седни и започни с уроците веднага“, попитайте: „С кое чудовище искаш да започнеш битката си днес? Кога искаш да започне битката - сега или в 17:00? "
Детето ще отговори - в 17:00, с математика.
„Ти сам го избра и сега трябва да спазиш думата си и сам да следиш времето." Нека то само да си нагласи алармата за уговореното време.
Насочете суперсилите му в управление на времето и пространството
Всеки път, когато вашият супергерой поема каквато и да е задача – домашно по математика (природа и човек), той записва времето, за което планира да го завърши и наглася часовник пред себе си. Не телефон, а обикновен часовник. Това е важно, за да намалите до минимум разсейването
„Планираш да решиш тези задачи за 20 минути. Чудя се дали можеш да го направиш? Мисля, че да. Да проверим?"
Дори детето да е загубило 25 или 30 минути - хвалете го, пак е опитало! „Преди това ти отнемаше поне 40 минути, за да ги решиш, а днес - само 30! Силите на твоя супергерой растат, нивото му се качва! "
Не забравяйте почивките
Супергероят има правило - в 22:00 вечер си ляга. Независимо дали е свършил с домашните или не, завършил е всичко, което трябва да направи за деня.
Ако вашият ученик не е имал време, го събудете половин час или час по-рано, за да ги завърши
Подкрепяме супергероя, когато му е трудно
Какво да правим, ако детето е нервно и признава, че не може да реши задачите по математика, да чете биология или да запомни стихотворението?
Важно е да го подкрепите, да споделите своя опит и след това да направите избор.
„Да, разбирам, не искаш да учиш, защото е трудно, изисква усилия и сила на волята. Знаеш ли, и аз не винаги съм искал да си уча уроците, но го направих. По-късно това ми беше много полезно в живота. Да четем за 15-20 минути? Кога искаш да започнеш - сега или първо да пием чай, а след това да ми прочетеш? "
С други думи първо казвате това, което чувате от детето и се съгласявате с неговите чувства: „Да, не искаш, разбирам те“. След това споделете своя опит: „Аз също понякога не искам да правя нещо, но разбирам, че имам нужда от него“.
След това му предлагате да четете в продължение на 20 минути. И го оставяте само да реши кога ще го направи - вие давате опциите, от които то да избира.
Дайте му шанс да тества способностите си и представете задачата като предизвикателство: „Да видим дали можеш да се срещнеш и да победиш друго чудовище след 20 минути, след като прочетеш урока по география?“
Увеличете отговорностите на супергероя
Когато делегирате отговорност на детето само да се справи с уроците, опитайте се да му дадете някои допълнителни права. Например дайте възможност да участва в семеен съвет всеки петък и да взема решения с родителите си по въпроси, които са от значение за всички.
Ако в края на експерименталната седмица забележите положителна промяна в поведението на вашия ученик, препоръчайте удължаване на играта с още 7 дни.
Тази геймификация работи добре с по-малки и ученици в средните класове.
Така мама от измъчена уморена жена се превръща в любезна магьосница, а детето чрез игра гради умения да се справя с уроците и повишава своята самостоятелност.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари